sobota, 6 marca 2010

Jamshetji - symbol przedsiębiorczości

Patrząc na moich znajomych w Indiach, widzę sporo przedsiębiorczości. Co rusz ktoś pakuje manatki w firmie, aby przejść "na swoje".

Podobny zapał miał w sobie Jamshetji - młody i ambitny człowiek z małego miasteczka w Gudżaracie. Na przełomie XIX wieku, dzieli się wizją stworzenia:
  1. Potężnej huty stali
  2. Elektrowni wodnej
  3. Jedynego w swoim rodzaju hotelu
  4. Światowej klasy instytutu naukowego
Jak to często w życiu bywa, mimo ogromnej aktywności biznesowej nie starczyło mu czasu, aby zrealizować wszystkie zamierzenia. Z małym wyjątkiem: kiedy według znanej w Indiach legendy Brytyjczycy odmawiają mu wstępu do jednego z najznamienitszych hoteli w Bombaju, Jamshetji z pełną determinacją oddaje się budowie najbardziej luksusowego hotelu w Indiach. The Taj Mahal Hotel został zainaugurowany trzeciego grudnia 1903 roku. Jamshetji umarł zaledwie pięć miesięcy później i pewnie nikt oprócz mieszkańców najbardziej ekskluzywnego hotelu w Indiach nie wspominałby jego osoby po dziś dzień.

Wizja Jamshetji'ego Nusserwanji Taty, bo tak brzmiało pełne nazwisko bohatera tego posta, została głęboko zakorzeniona w świadomości jego potomków, owocując stworzeniem jednej z największych firm na świecie - Tata Group. A co z realizacją wcześniej wspomnianych planów Jamshetji'ego?
  1. Tata Steel to dziś najpotężniejszy producent stali w Indiach i Azji oraz piąty co do wielkości producent na świecie.
  2. Tata Power jest największym prywatnym producentem prądu w Indiach o łącznej mocy 2300 MW.
  3. Wyżej opisany już hotel The Taj Mahal jest nadal najbardziej znanym i szanowanym hotelem w Indiach.
  4. The Indian Institue of Science stał się symbolem ukoronowania wizji bohatera tego posta.
Tata Group to zespół firm działających w ponad 80 krajach (w branży informatycznej, telekomunikacyjnej, samochodowej, stalowej, enrgetycznej, chemicznej oraz usług finansowych i hotelarskich). Znanymi markami w Polsce są n.p. Jaguar, Rover i Tetley (producent herbat). Więcej szczegółowych informacji można znaleźć klikając tutaj (dokument w formacie pfd).

Dla porównania, szacowany roczny przychód Tata Group za rok 2009 ponad trzykrotnie przekroczył przychód największej polskiej grupy PKN Orlen.

Warto mieć marzenia!

4 komentarze:

Gregor pisze...

Ja jeszcze dodam, że Tata jest jedną z największych firm internetowych na świecie.

Adam pisze...

Zgadza się. Dochód wszystkich spółek IT należących do Tata Group przekroczył w zeszłym roku 10 miliardów dolarów.

Michał Borun pisze...

Teraz już wszystko układa mi się w całość! Warto mieć marzenia - i dynastię do ich spełnienia? I pewnie "córeczka" w hindi to "Mama Nano".

Adam pisze...

Michale,co racja to racja. Córeczka w hindi to बेटी.