niedziela, 21 lutego 2010

Kontrakt

Jednym z kluczowych kryteriów przy podjęciu decyzji o przeprowadzce - który w dużym stopniu definiuje jakość późniejszej egzystencji w Indiach - jest kontrakt (lub dodatkowa umowa).

Jeżeli firma delegująca pracownika ma spore doświadczenie związane z relokacją, kontrakt będzie w dużym stopniu zdefiniowany. Każdorazowo warto sprawdzić, które punkty można modyfikować negocjując ostateczny wygląd umowy. Oprócz konsultacji z kolegami, którzy przeszli już przez taką procedurę, można zajrzeć na fora internetowe, które mniej lub bardziej szczegółowo omawiają tą tematykę.

Generalna zasada mówi, że utrudnienia związane z pobytem zagranicznym powinny zostać w pełni zrekompensowane w postaci finansowej. Stąd najistotnieszym elementem kontraktu są koszty.

Poniżej umieszczam najważniejsze pozycje:
 1. Koszty wizy
 2. Trening interkulturowy
 3. Rodzinna wycieczka “Look and see”
 4. Koszty przeprowadzki
 5. Koszt hotelu dla rodziny (przed przeprowadzką do domu)
 6. Koszty wynajmu domu + pośrednik
 7. Koszty wynajmu samochodu z kierowcą
 8. Dodatek za pobyt zagraniczny (Hardship Allowance)
 9. Loty do Europy pozwalające odwiedzić bliskich/spędzić wakacje bliżej domu
 10. Ubezpieczenia
 11. Opłaty za szkołę dla dzieci
 12. Lokalne podatki

Na koniec trochę rozważań finansowych...

Gdzie będzie wypłacana Twoja wypłata? Jeżeli w Indiach to czy wahania kursu rupii będą refundowane przez Twojego pracodawcę?  A może zostanie przekonwertowany jednorazowo w dniu podpisania umowy? Poniżej umieszczam przykładowe wahania kursu rupii do euro w okresie półrocznym sierpien 2009 - luty 2010 (źródło exchange-rates.org).

Warto się zastanowić nad odpowiednim rozwiązaniem, aby uniknąć dodatkowych frustracji. Ja uparłem się, że pieniądze mają być wypłacane w Europie. Po wielogodzinnych dyskusjach na szczeblu globalnym udalo się. Pensja i wszystkie dodatki płacone są w walucie, która nie podlega tak ostrej deprecjacji jak rupia.

Brak komentarzy: